Välkommen att fira påsk med oss!

Vi firar påsk tillsammans!

Välkommen till våra samlingar:

Skärtorsdagen 19:00

Skärtorsdagskväll i Östergården. Vi inleder påsken med gemenskap vid borden och enkel fika för att sedan läsa Bibel, fira nattvard och be vid borden. Medverkande: Johanna Lantz, Rickard Thoursie och Sören Ylenfors

Långfredagen 10:00 

Långfredagsgudstjänst med temat ”Korset”, om Jesu 7 ord på korset. Medverkande: Leif Larsson, Rickard Thoursie, Birgitta Wern, Nils-Eric Magnusson, Olof Frankner. Inget kyrkkaffe.

Påskdagen 10:00

Påskdagsgudstjänst. ”Kristus är uppstånden”. Medverkande: Johanna Lantz, Rickard Thoursie, Sara Vittgård och Sören Ylenfors med sångare och musiker. Gudstjänsten sänds också via allianskyrkan.se/play. After Church i samband med kyrkkaffet.

Annandag påsk 09:00-12:00

Emausvandring på Dumme Mosse under ledning av Gunnel Carlsson. Samling Norra Parkeringen. Medtag fika.

Publicerad: 5 april 2023

Dela detta inlägg!