ALLIANSKYRKAN I JÖNKÖPING SÖKER

Medarbetare

Vi är en församling i centrala Jönköping som samarbetar med Svenska Alliansmission (SAM). Några kärnvärden som betyder mycket för oss i relation till Jesus och vår kristna tro är Äkthet, Närhet och Synlighet. 

Vi är i en process av förnyelse och vill nu komplettera vårt team av anställda pastorer och ungdomsledare med ytterligare personal. Du får gärna vara utbildad pastor, men vi vänder oss också till dig som har annan utbildning och erfarenhet som kan bidra in i vår verksamhet, som t.ex. lärare, socionom eller liknande. 

Vi är flexibla inom teamet och fördelar många arbetsuppgifter oss emellan. När vi nu söker ny medarbetare tänker vi att du främst vill bidra i några av följande områden: Unga Vuxna, Familjer, Cellgrupper, Kommunikation, Sång och Musik.

Du har naturligtvis ett stort engagemang i och förståelse för den kristna församlingen. Du vill vara med och leda genom relationer och forma kristen tro som håller sig nära Jesus.

Vi hoppas på tillträde under hösten 2021. Vi ser fram emot att höra av dig och behandlar ansökningarna löpande.

Vi berättar gärna mer:

Rickard Thoursie, 070-544 65 82, rickard@allianskyrkan.se
Pastor och föreståndare

Hans Larsson 070-544 02 05, ordforande@allianskyrkan.se
Ordförande

Skicka in din ansökan till: personalutskott@allianskyrkan.se

Platsannons Medarbetare, A4-format