Vill du resa till Mocambique?

Allianskyrkan planerar en gruppresan till Mocambique under våren 2020 (planerad att ske under mars, troligtvis 16 resdagar). Anmäl ditt intresse genom att sms eller ringa till Lars-Åke Winberg mobilnr 0709-500 360. Gruppen som reser får max bestå av 15 personer.

Priset på resan är beroende på tidsfaktorn och vilka aktiviteter vi vill göra men räkna ändå med en resekostnad på minst 20.000 kr

Syfte med resan är i första hand vara med på invigningen av vår vänförsamlings kyrka i Beira. Vi räknar också med att besöka olika projekt som Winbergs arbetade med genom Alfalit, Kubatsirana och Fambidzanai. Självklart ska vi också doppa oss i Indiska Oceanens varma och härliga vatten liksom uppleva ”The Big Five” under en safari i Sydafrikas största nationalpark. Förhoppningsvis hinner vi också med ett besök på Phumelela Bibelcollage och något av de projekt som Linnea & Lennart Karlsson engagerat sig i. Självklart finns det också möjlighet att förlänga för den som kanske vill ”hänga på beachen” längre eller varför inte besöka SAM:s missionärer, familjen Manus, i Pemba

Publicerad: 5 september 2019

Dela detta inlägg!